PŁYNNOŚĆ FINANSOWA – praktyczne wskazówki jak ją poprawić
Płynność finansowa – paliwo Twojej firmy!
W temacie płynności dostępnych jest na tyle dużo publikacji, że nie będę tworzyć nowej. Jednak z uwagi na wieloletnie doświadczenie jako dyrektor finansowy – poruszę kilka dosłownie bardzo istotnych tematów związanych z poprawieniem płynności fianansowej.
Oczywiście każde przedsiębiorstwo ma swoją specyfikę działania, w tym niejednokrotnie sama branża narzuca jakieś praktyki. Jednak wierzę, że znajdziesz podpowiedzi gdzie u siebie możesz szukać źródeł poprawy płaynności finansowej.
W pierwszej kolejności – zobacz w których obszarach możesz uwolnić gotówkę wewnątrz firmy.
Dlaczego warto? Ponieważ środki pozyskane z zewnętrznego finansowania – zawsze kosztują. Nie warto ich ponosić jeśli potencjał do generowania płynności twki wewnątrz firmy!
Praktyka jako dyrektor finansowy wskazała mi pewien absurd, który już teraz wymaga skorygowania! Schemat, który występuje w niejednej firmie:
Dział handlowy generuje sprzedaż => Dział finansowy próbuje odzyskać pieniądze od tych firm, które zwlekają z płatnością!
Prawidłowy kierunek powinien wyglądać następująco:
Dział finansowy – bada kondycję => przydziela limity kredytowe zgodnie z wypracowaną polityką, dając rekomendacje o możliwych limitach => Dział sprzedaży realizuje przyjęte budżety sprzedażowe.
Oba działy współpracują ze sobą, w tym ustalają politykę rabatowania, czy też terminy płatności.
Dlaczego jestem zagorzałym przeciwnikiem KPiR?
Aby mierzyć efekty zarządzania płynnością, potrzebujesz dysponować pewnymi danymi – których nie jesteś wstanie wygenerować z KPiR.
Dla przykładu – poziom należności w poszczególnych okresach, poziom zobowiązań, stany magazynu.
Nie dysponujesz sprawozdaniem finansowym ani odpowiednimi pojedynczymi zapisami księgowymi…
W celu uzyskania jak najlepszych wskaźników potrzebujesz łączyć różne dane pochodzące z systemu finansowo – księgowego! Jakie?
Zastanów się przez chwilę, którymi z powyższych danych dysponujesz prowadząc KPiR? Jakie i za pomocą jakich danych – wskaźniki możesz obliczyć?
Pamiętaj! W celu wyeliminowania wąskich gardeł – musisz wiedzieć gdzie powstaje zator, np. w którym z poniższych elementów:
Zapasy => należności => środki pieniężne
Interpretując wskaźniki płynności warto zadać sobie pytania:
-
Czy posiadana płynność pozwala na bieżące regulowanie zobowiązań?
-
Czy każda należność jest jednakowo płynna?
-
Jaka jest jakość zapasów?
-
Jaka jest jakość należności?
-
Jakie jest ryzyko utraty wpływów ze sprzedaży?
Ale wróćmy do naszego UWALNIANIA GOTÓWKI i zobaczmy, które z poniższych możliwości uwolnienia gotówki w wewnątrz firmy możesz zastosować u siebie:
-
lepsze zarządzanie zapasami! To tu wiele firm zamraża niepotrzebnie najwięcej środków;
Dbaj o dobrze przygotowane plany sprzedaży, aby plany produkcji (jeśli masz taki profil), lub stan zatowarowania w magazynie – nie generował niepotrzebnych kosztów utrzymywania wysokich zapasów, których nie sprzedano! Pamiętaj – powierzchnia magazynowa, w której przechowujesz towary, produkty – kosztuje! W dodatku z zapasami zawsze związane są ukryte koszty: koszty dewaluacji, koszty obniżek cen czy koszty fizycznego starzenia się produktów!
-
efektywniejsze zarządzanie należnościami! Stwórz system szybkiej reakcji na dług oraz eliminowanie niesolidnych płatników, jeszcze przed dokonaniem transakcji.
Pomoże Ci w tym polityka kredytowa. Minimum jakie powinna zawierać:
– proces wyznaczania i akceptacji limitów kredytowych => Kto i jakie dokumenty dostarcza, aby wycenić taki limit?
– zasady udzielania terminów płatności i zasady udzielania rabatów;
– proces realizacji dostawy;
– odpowiedzialność za decyzje związane z kredytowaniem;
– zasady postępowania w przypadku należności przeterminowanych;
– zasady ustanawiania zabezpieczeń;
– proces akceptacji umów.
Zadbaj o standaryzację tych dokumentów!
Ustalając termin płatności możesz wyznaczyć za pomocą poniższej formuły:
Termin płatności = średni okres rotacji produkty w magazynie pośrednika + rotacja produktu w sklepie + czas potzrebny na transfer gotówki od konsumenta + premia zwiększająca atrakcyjność produktu na tle konkurencji
Wszystkie zmienne wyrażone powinny być w dniach.
-
efektywniejsze zarządzanie zobowiązaniami! o czym wielu przedsiębiorców zapomina!
Aby można było zaproponować jakąkolwiek analizę zmierzającą do poprawy zarządzania zobowiązaniami – powinieneś dysponować dobrą bazą dostawców. Czy wiesz ilu masz aktywnych dostawców?
Czy Twój system – pokaże Ci obroty z dostawcami, abyś mógł ustalić
i usunąć tych już nieaktywnych? Czy masz dokonany podział dostawców na poszczególne grupy, aby znacznie szybciej ich analizować? Czy wiesz, który z handlowców z którym dostawcą współpracuje?
Czy wiesz jaki asortyemnt od jakiego dostawcy zakupiłeś w najwyższej ilości? Mam nadzieję, że tak! Wtedy znacznie łatwiej przeprowadzić konsolidację dostaw.
Warto też mieć listę dostawców rekomendowanych i rezerwowych.
Kolejnym krokiem w usprawnieniu zarządzania zobowiązaniami – to ustalenie i wyznaczenie standardów – tzw. Ogólne Warunki Dostaw.
-
efektywniejsze zarządzanie gotówką!
Czy wiesz ILE gotówki potrzebujesz? Zarówno niedobór, jak i nadwyżka sprawia, że ponosisz niepotrzebne koszty. Przy niedoborze – koszt finansowania, przy nadwyżce – koszty utraconych korzyści! Przeanalizuj politykę rabatów za przyspieszoną płatność, rozważ wdrożenie cash collection (gromadzenie gotówki na jednym rachunku zbiorczym), zastosuj automatyzację wpłat – jeśli jeszcze jej nie masz, a dziennie otrzymujesz dużą liczbę wpłat.
Poznaj pięć fundamentalnych zasad utrzymywania zasobów pienieżnych:
-
Twoja firma odnotowuje szybkie tempo wzrostu? Powinieneś utrzymywać WYŻSZE zasoby gotówki!
-
Masz dobrą zdolność kredytową i w miarę łatwo pozyskasz kredyt? Możesz utrzymywać NIŻSZE zasoby gotówki!
-
Odnotowujesz wysoką zmienność przepływów pieniężnych? Powinieneś dbać o utrzymywanie WYŻSZYCH zasobów pieniądza!
-
Twoja firma charakteryzuje się długim cyklem produkcyjnym? Taki cykl wymaga posiadania większych zasobów!
-
Gotówka zawsze powinna być deponowana na rachunku bankowym – dbaj o niski stan zamknięcia kasy każdego dnia!
Pamiętaj! O płynności finansowej Twojej firmy decyduje:
-
Stan dostępnych środków pieniężnych;
-
Zdolność zamiany pozostałych środków obrotowych na środki pieniężne
Płynność finansową można również poprawić dzięki renegocjacjom umów kredytowych (może się bowiem okazać, że udzielony wcześniej kredyt jest za drogi i można pozyskać z rynku tańsze finansowanie). Szybkim sposobem jej poprawy będzie też dopasowanie terminu spływu należności do terminów spłaty zobowiązań. Pomocny w tym będzie, budżet cash flow!
Płynność finansowa zawsze jest związana ze sprawnością zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa – stąd wyrób u siebie nawyk, aby raz w miesiącu weryfikować wiekowanie zapasów, wiedza ta, dostarczy Ci informacji z których stanów warto zejść, gdzie jeszcze możesz uwolnić gotówkę. Przeanalizuj średni wpływ należności, zastanów się co możesz poprawić? Czy dostrzegasz jakąś powtarzającą się tendencję? Przemyśl również, czy możesz lepiej zarządzać zobowiązaniami – chociażby optymalizując termin dokonywania płatności raz w tygodniu, w wybranym dniu? I koniecznie sprawdź jak u Ciebie wyglądają wskaźniki finansowe związane z płynnością! Trzymam kciuki! I dziękuję za naszą wspólną podróż! Do usłyszenia.
Ps. Więcej na temat Cash Flow przeczytasz w mojej najnowszej książce:
www.welldonetax.com/PREMIERA
– Agnieszka Soćko, CEO Well Done TXA
Latest Posts
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA – praktyczne wskazówki jak ją poprawić
If you are facing a criminal charge, no matter how minor, you should talk to a defense attorney to fully understand your case. A consultation with an...
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA – praktyczne wskazówki jak ją poprawić
Właściwa forma prawna – to od niej zaczyna się optymalizacja!
If you are facing a criminal charge, no matter how minor, you should talk to a defense attorney to fully understand your case. A consultation with an...