Właściwa forma prawna – to od niej zaczyna się optymalizacja!
Powodzenie bądź fiasko optymalizacji podatkowej zaczyna się od wyboru najbardziej korzystnej formy prawnej!
Abyś mógł świadomie wybrać jaka forma prawna będzie najbardziej korzystna dla Twojego biznesu, już na samym początku musisz przede wszystkim poznać ROLĘ formy prawnej!
CZERP KORZYŚCI – UNIKAJ PONOSZENIA STRAT
Praktyka biznesu wskazuje, że rola formy prawnej sprowadza się do trzech aspektów:
-
Forma prawna ma zabezpieczać Twoje interesy!
-
Ma dawać poczucie bezpieczeństwa!
-
Ma ograniczać odpowiedzialność prawną!
Zgodzisz się ze mną, że nie po to wkraczasz na ścieżkę przedsiębiorczości aby Twoje interesy były zagrożone. A wiesz mi dzieje się tak, jeśli dla przykładu – źle sprecyzujesz parametry umów handlowych, gospodarczych, pracowniczych, o umowie spółki nawet nie wspomnę…
Biznes to emocje! Przez które niejednokrotnie dochodziło do rozłamu nawet najlepiej prosperujących firm! Zakładasz spółkę – razem ze wspólnikiem macie podobne wizje, które jednak z czasem zaczynają się coraz bardziej różnić… różne pogądy do strategii rozwoju, podziału zysków. Jeśli już na etapie planowania
– nie zabezpieczyłeś tych obszarów prawnie (a pamiętaj – umowy spisujemy na czasy niezgody), możesz mieć nie lada później wyzwania.
W momencie wyboru formy prawnej, określasz zakres swojej odpowiedzialności za popełnione pomyłki, błędy lub gdy po prostu podwinie Ci się noga. Może też się okazać, że konieczność zamknięcia biznesu nie będzie zależna od Ciebie, np. konkurencja okaże się silniejsza
i zamiast ponosić dalsze straty, bardziej opłacalnym będzie zamknąć firmę.
A co jeśli jeszcze leasing czy kredyt pozostanie do spłaty, a ty tracisz główne źródło dochodu? To nie są odosobnione przypadki. Na szczęście właśnie wtedy, o Twoje bezpieczeństwo, ochronę majątku może zadbać wybór właściwej formy prawnej.
Wybór odpowiedniej formy prawnej powinien również ograniczać Twoją odpowiedzialność prawną! Dawać poczucie bezpieczeństwa.
Ma chronić Ciebie wobec zmienności i nieprzewidywalności biznesu, kompetencje, odpowiedni poziom wiedzy, gdy chcesz być członkiem zarządu – mieć musisz.
Dopiero analiza tych aspektów i poznanie jak w każdej formie, te parametry się kształtują, pozwoli Ci wybrać optymalnie!
Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze, a co często jest pomijane?
NAJWAŻNIEJSZY EKONOMICZNY PUNKT WIDZENIA!
Koszt obsługi danej formy prawnej nie powinien przewyższać możliwych/potencjalnych czy też planowanych zysków, jakie będziemy generować!
Forma prawna powinna być dopasowana do skali i możliwości finansowych Twojego biznesu. Bardzo często podczas konsultacji pada pytanie o spółkę komandytową! Według mnie bardzo ciekawa forma prowadzenia działalności jednak z uwagi na specyfikę i koszty, FORMA ta NIE JEST DOBRA DLA KAŻDEGO!
Podobnie bywa w przypadku analizy opłacalności założenia Spółki z o.o.
Przy wyborze zatem warto zwracać uwagę również na:
-
Odpowiedzialność;
-
Wielkość planowanej działalności;
-
Formę pobierania wynagrodzenia i plany z tym związane – czy chcemy budować wartość firmy, czy może tylko wypłacać sobie wynagrodzenie;
-
Czy rozważamy wspólników i jakie uprawnienia chcielibyśmy im nadać;
-
Możliwości optymalizacji podatkowej i optymalizacji odpowiedzialności ;
Odpowiedzialność – musisz przewidzieć grożące konsekwencje i jaka będzie Twoja odpowiedzialność w sytuacji kryzysowej: kiedy firma zbankrutuje, kiedy straci płynność a do drzwi zaczną pukać wierzyciele.
Już na początku musisz wiedzieć jaki rozmiar działalności planujesz (przy większej skali działania znacznie korzystniejsza od spółki cywilnej okaże się spółka jawna, w dodatku koszt „obsługi” danej formy prawnej zawsze powinien być niższy od generowanych przychodów).
Również na tym etapie, powinieneś wiedzieć ile potrzebujesz „wyjąć
z biznesu” – aby wynagrodzenie takie pobrać w optymalnej formie! Powinieneś znać minimalne koszty utrzymania siebie i swojej rodziny (budżet domowy) i wychodząc od niego, planować wybór formy prawnej.
Dlaczego to jest tak istotne? Może się bowiem okazać, że Twoje „koszty życia” są na dość wysokim poziomie, że bardziej opłacalne będzie pozostanie przy działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, niż założenie spółki z o.o., która może w początkowych okresach (przy tzw. statusie małego podatnika) mieć niższe opodatkowanie
na poziomie spółki, ale w dalszym ciągu – nie będziesz wstanie optymalnie wypłacić sobie wynagrodzenia.
Już na tym etapie, powinieneś również podjąć decyzje – czy konsekwentnie budujesz wartość spółki aby później zyskownie z niej wyjść, przez co od samego początku – pobierasz symboliczne wynagrodzenie a wszystkie wypracowane zyski reinwestujesz w dalszy rozwój firmy.
Czy może wręcz przeciwnie, nie masz tak daleko idących planów – lubisz to co robisz, zarabiasz na tym i można metaforycznie powiedzieć, że rachunek bankowy firmy to Twój portfel i nie potrzebujesz tu wprowadzać żadnych ograniczeń. Oba modele są słuszne – wybierz ten, który jest bliższy Tobie.
Ważne jest również ustalenie czy rozważasz wspólników. Czy jednak wolisz działać w pojedynkę. Jeśli spółka – to jakie role i uprawnienia chciałbyś nadać wspólnikom. To właśnie od doboru odpowiedniej formy prawnej – będziesz mógł skorzystać z mniejszej lub większej elastyczności.
I najważniejsze, choć omawiane na końcu – już na tym etapie, powinieneś rozważyć jakie możliwości optymalizacji podatkowej daje każda z form prawnych oraz jakie możliwości optymalizacji odpowiedzialności są z nią związane.
Dlatego nim przejdziesz dalej odpowiedz na poniższe pytania (i zapisz koniecznie, ponieważ ta wiedza przyda nam się później):
- Jaki masz pomysł na ten biznes?
- Jakie cele długoterminowe przed nim stawiasz?
- Jaka będzie skala działania?
- Jakie ryzyka (podatkowe, biznesowe) towarzyszą branży?
- Czy chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny?
- Czy będzie potrzebne finansowanie zewnętrzne?
- Jakie są Twoje plany wyjścia z firmy? Udane wyjście z inwestycji rzadko bywa rezultatem spontanicznie podjętej decyzji! To rezultat starannie zaplanowanego procesu.
– Agnieszka Soćko, CEO
Latest Posts
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA – praktyczne wskazówki jak ją poprawić
If you are facing a criminal charge, no matter how minor, you should talk to a defense attorney to fully understand your case. A consultation with an...
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA – praktyczne wskazówki jak ją poprawić
Właściwa forma prawna – to od niej zaczyna się optymalizacja!
If you are facing a criminal charge, no matter how minor, you should talk to a defense attorney to fully understand your case. A consultation with an...